Zákaz bohoslužieb - informácie pre našu farnosť

V tomto článku zverejňujem a priebežne aktualizujem informácie potrebné v tomto zvláštnom čase preventívnych opatrení.

aktualizácia 5.4.2020
************************************************************
Anketa k prvému sv. prijímaniu
Slávnosť prvého svätého prijímania pravdepodobne nebude môcť byť v takom štýle na aký sme boli zvyknutí. V pravom stlpci sú dva odkazy na ankety, v ktorých sa môžete vyjadriť k tejto téme. Anketu prosím vyplňte iba na jednom mieste. (Ak ste ju už vyplnili na novej stránke www.mojakomunita.sk, tak ju už nevyplňajte tu, a naopak, ak ste ju vyplnili tu, už ju nevyplňajte na stránke www.mojakomunita.sk)
************************************************************

aktualizácia 3.4.2020
SPOVEDANIE (skúšobný režim)
Na sv. spoveď sa môžete zaregistrovať NA TEJTO STRÁNKE. V čase na ktorý za zapíšete (zaregistrujete) sa môžete vyspovedať.
(Údaje, ktoré uvediete sú v zabezpečenej databáze a nepredpokladám, že by mohli byť zneužité)

Prosím mladšiu generáciu, aby pomohla rodičom a starým rodičom s registráciou.

Telefonne číslo vidi iba kňaz, ale nie je potrebné ho uvadzať.

Tento systém slúži na to, aby na sv. spoveď čakal jeden kajúcnik a nehrozilo riziko nákazy COVID19.

Prosím aby penitent mal rúško a zachoval odstup 2m.

Spovedať budem VONKU (medzi kostolom a farou). Kajúcnik čaká na sv. spoveď pri Lurdskej kaplnke. Po sv. spovedi odporúčam aspoň na chvíľu (4 min.) pokloniť sa Ježišovi prítomnému v Eucharistií.

Ak sa to osvedčí, budem takto počas Veľkého týždňa.

Potrebujem otestovať technickú stránku ale aj disciplinovanosť našich ľudí.

aktualizácia 2.4.2020
DOKONALÁ ĽÚTOSŤ
Nakoľko nie je možné vyhovieť všetkým požiadavkám o sv. spoveď, venujme prosím pozornosť tomu, aby sme sa naučili vzbudiť si dokonalú ľútosť. Samozrejme, že keď niekto požiada o sv. spoveď vyhoviem tejto požiadavke. Spovedám v okolí kostola s rúškom, vyžadujem aby penitent mal tiež rúško a dodržal predpísaný odstup. V tomto dokumente sa dočítate všetko potrebné ohľadom dokonalej ľútosti.

aktualizácia 31.3.2020
LITURGIA DOMÁCEJ CIRKVI
Ponúkam vám pomôcku, aby sme v našich rodinách čo najlepšie prežili Veľkonočné trojdnie aj napriek tomu, že nemôžeme byť v chráme ako farská rodina. Otec biskup odporúča tento text, ktorý pripravil náš kňaz František Trstenský. Môžete si ju stiahnuť tu (a asi najlepšie bude, aby sme si to vytlačili, lebo čítať z notebooku alebo mobilu je to trochu nepraktické)

Zároveň Vám ponúkam a odporúčam duchovné čítanie: knihu VZNEŠENEJŠIA CESTA v elektronickej podobe (na stiahnutie)

aktualizácia 29.3.2020
V nedeľu 29. marca bude kostol otvorený od 7:00 do 15:00 pre súkromnú modlitbu. Prosím aby ste využívali čas na návštevu kostola v priebehu celého dňa a neorganizovali žiadne spoločné modlitbové stretnutia. K dispozícií bude FARNÍK (špeciálne vydanie) na obvyklom mieste.

Veľmi odporúčam sledovať stránku TKKBS, kde sú oficiálne informácie o dianí v Cirkvi, vo svete i na Slovensku

aktualizácia 28.3.2020
Slovenskí biskupi rozhodli o predĺžení trvania opatrení až do odvolania.

Slovenskí biskupi rozhodli, že vzhľadom na pokračujúci zákaz zhromažďovania a trvanie opatrení, ktoré zaviedli inštitúcie verejnej správy, zostáva v platnosti aj rozhodnutie o neslávení verejných bohoslužieb, a to až do odvolania. Viac sa dočítate

aktualizácia 25.3.2020
Milí farníci, pozývame vás k účasti na modlitbe, ktorú si Svätý Otec želá v piatok 27. marca 2020 v priestranstve pred Bazilikou sv. Petra.

Počas Statio orbis, ktorá bude vysielaná na Mondovisione a Vatican News o 18:00 hod. rímskeho času, Svätý Otec udelí všetkým zúčastneným úplné odpustky a požehnanie Urbi et Orbi.

aktualizácia 23.3.2020
Výzva Svätého Otca Františka na modlitbu; požehnanie Urbi et Orbi

Svätý Otec František prosí všetkých veriacich, aby sa na slávnosť Zvestovania Pána, 25. marca 2020 napoludnie modlili za odvrátenie pandémie. Odporúčaná modlitba je Otče náš za skončenie pandémie.

V piatok 27. marca 2020 večer o 18. 00 hod. bude na Námestí sv. Petra vo Vatikáne adorácia Oltárnej sviatosti, Svätý Otec pritom udelí požehnanie Urbi et Orbi, pričom bude možné získať úplné odpustky.

Biskupi rozhodli, že verejné bohoslužby sa nebudú sláviť až do 31. marca. (pozri celý článok na TKKBS)

!!! Toto opatrenie platí rovnako aj pre roznášanie sv. prijímania chorým !!!

Úmysly sv. omší, ktoré majú byť slúžené počas trvania zákazu sa presunú na najbližšie možné termíny, po skončení zákazu verejných bohoslužieb.

Predmanželská náuka naplánovaná na piatok 13.3.2019 o 19:00 a na sobotu 14.3.2020 o 8:00 hod sa ruší. Treba využiť nasledujúce termíny. (terminy predmanželských náuk)

Kostol bude otvorený k súkromnej návšteve (tak ako je otvorený stále - predsieň) počas dňa, a bude dezinfikovaný.
Rovnako vás chcem povzbudiť k pozornému sledovaniu prenosu sv. omší cez TV LUX a Lumen, v nedeľu je to vašou kresťanskou povinnosťou a v tomto výnimočnom stave to nahrádza riadnu účasť na sv. omši.

Vo štvrtok 12.3.2020 bude vyložená Sviatosť oltárna k súkromnej adorácií od 15:00 do 18:00. Bude tiež možnosť prijať sviatosť zmierenia.

Mimoriadne vysielanie bohoslužieb - TV LUX

V dňoch 11.3.-23.3.2020
Pondelok-Piatok7:0012:0019:00
Sobota7:0018:00
Nedeľa 15.3.10:3018:00
Nedeľa 22.3.10:0018:00


Vysielanie bohoslužieb na rádiu LUMEN: Denne o 8:30 a 18:00

Duchovná obnova pre rodičov prvoprijimajúcich detí plánovaná na 15.3.2020 bude preložená. Termín zverejním vo farníku a na WEBE farnosti.

Diecézna škola viery
V súvislosti so šíriacou sa vírusovou epidémiou vám oznamujeme, že ďalšie stretnutie Diecéznej školy viery, naplánované na 19. marec 2020, sa odkladá. O novom termíne vás budeme včas informovať.
Mons. Anton Tyrol, gen. vikár

V nedeľu 15. marca bude kostol otvorený od 7:00 do 15:00 pre súkromnú modlitbu. Prosím aby ste využívali čas na návštevu kostola v priebehu celého dňa a neorganizovali žiadne spoločné modlitbové stretnutia. K dispozícií bude FARNÍK (špeciálne vydanie) na obvyklom mieste.

V nedele 15. a 22. marca taktiež nebudú mimoriadní rozdávatelia roznášať sv. prijímanie chorým, nakoľko práve starí a chorí sú najviac ohrození ochorením COVID-19.

Pri odovzdávaní „Kaplnky“ potrebné vykonať TIETO OPATRENIA

TEXT: Štefan Hrbček, farár